Zegar wodny

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Zegar wodny Do pomiaru czasu ludzie używali wszelakich materiałów. Ogień topił stearynę, piasek przesypywał się z naczyń, a miedziane pręty rzucały cień na kamienną tarcze. Jednym z pierwszych zegarów, które uniezależniły się od astronomii, był zegar wodny wynaleziony około 1500 lat p.n.e. w czasach starożytnego Egiptu. Wyzwolenie od zasad i praw astronomii sprawiło, że czas można było odmierzać niezależnie od pory dnia. Technika pomiaru czasu za pomocą wody przypomina zegar piaskowy. Z jednego naczynia przez niewielki otwór wypływa powoli zebrana ciecz, która zbiera się w drugim naczyniu. Pozostała ilość w pierwszym naczyniu daje możliwość zmierzenia upływającego czasu. Jak w przypadku zegarów piaskowych, tak i w tym przypadku szybkość i ilość wypływającej wody zależy od wielkości otworu. Metoda ta jest jednak znacznie mnie precyzyjny, ponieważ z biegiem czasu zmienia się prędkość ulatującej wody. Jednocześnie sama klepsydra wodna okazuje się dużo mniej wygodna w użyciu, ponieważ wodę należy ciągle na nowo uzupełniać. Zegary wodne są dzisiaj niespotykane z powodu swojej niepraktyczności oraz braku precyzji. O wiele wygodniejsze w obsłudze i dużo bardziej dekoracyjne okazywały się zegary piaskowe, dzisiaj sławne ze swojej elegancji, oraz zegarki elektroniczne, odmierzające czas znacznie dokładniej.

Zegar słoneczny

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Zegar słoneczny Odmierzanie czasu rozpoczęło się jeszcze w czasach jaskiniowych, kiedy to ludzie obserwowali położenie słońca na niebie. Korzystanie z astronomii, a więc planet, gwiazd i ciał niebieskich stanowiło jeden z pierwszych i najbardziej popularnych sposobów określania godzin, dni i miesięcy. Nieco później, po rozwinięciu możliwości technicznych człowieka, również korzystano ze słońca i zmiany jego pozycji do określenia czasu poprzez zegary słoneczne. Specjalnie skonstruowane proste urządzenie niezwykle precyzyjnie wskazywały godziny- podobno bowiem zegar słoneczny jest najbardziej dokładny, ponieważ pokazuje prawdziwy czas lokalny. Jego działanie jest niezwykle proste, ponieważ cień rzucany przez wskazówkę, przyszpilony to tarczy metalowy kolec, wskazuje dokładną godzinę na skali- tarczy identycznej jak w każdym dzisiejszym zegarze. Zegara można więc użyć wszędzie, gdzie tylko świeci słońce i nie potrzebuje on ani baterii ani żadnych skomplikowanych trybików i napędów, co zalicza go do klasy zegarów naturalnych. Wraz z rozwojem technologii, zegary stały się dużo bardziej skomplikowane, ale i dużo bardziej dokładne, odmierzając czas co do sekundy. Te słoneczne konstrukcje odeszły w zapomnienie, pozostając jedynie ładną dekoracją. Jeden z takich czasomierzy znajduje się między innymi w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Kategorie

O nas

  • Odmierzanie czasu rozpoczęło się jeszcze w czasach jaskiniowych, kiedy to ludzie obserwowali położenie słońca na niebie.

    Wahadłowy zegar wybija północ. W ciszy nocy słychać tylko jego rytmiczne, ciche postukiwania wahadła. https://www.czasnabuty.pl/ najlepszy tusz do rzęs