Największy zegar świata

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Największy zegar świata Przez wiele lat starano się stworzyć zegary małe, kieszonkowe, które będą na tyle poręczne, że nadadzą się do noszenia przy sobie i na tyle eleganckie, że stworzą jednocześnie subtelną biżuterie, dodatek do ubioru. Kiedy jednak nadeszła epoka miniaturyzacji i wszystko, co nas otacza, zaczyna być małe, maleńkie, prawdziwą awangardą oraz nowością zaczynają być rzeczy duże lub nawet ogromne. W 2010 roku w Arabii Saudyjskiej powstał olbrzymi wieżowiec- Makkah Clock Royal Tower uznany za drugi najwyższy na świecie. Celem zbudowania tak ogromnego budynku było przebudowa terenu wokół świętego miejsca w pobliżu meczetu Al-Haram. Jego atutem oraz wyróżniającą cechą nie jest tylko jego wielkość, ale rozmiar samego zegara umieszczonego na szczycie budynku. Wieża zegarowa osiągnie wysokość 662 metrów. Choć budynek nie jest najwyższy na świecie, to zamontowany na nim zegar należy do największych obiektów tego typu. Tarcza zegara ma 43 metry wysokości i 45 metrów szerokości, co sprawia, że jest widoczny z odległości aż 12 kilometrów w dzień, a podświetlenie zapewnia widoczność w nocy z 17 kilometrów. Umieszczanie na szczycie wieży zegara nie jest pomysłem nowym ani innowacyjnym. Prawdziwą oryginalność zapewnia temu pomysłowi sam jego rozmiar, co czyni go obiektem unikalnym, a na pewno niezwykłym.

Zegar wodny

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Zegar wodny Do pomiaru czasu ludzie używali wszelakich materiałów. Ogień topił stearynę, piasek przesypywał się z naczyń, a miedziane pręty rzucały cień na kamienną tarcze. Jednym z pierwszych zegarów, które uniezależniły się od astronomii, był zegar wodny wynaleziony około 1500 lat p.n.e. w czasach starożytnego Egiptu. Wyzwolenie od zasad i praw astronomii sprawiło, że czas można było odmierzać niezależnie od pory dnia. Technika pomiaru czasu za pomocą wody przypomina zegar piaskowy. Z jednego naczynia przez niewielki otwór wypływa powoli zebrana ciecz, która zbiera się w drugim naczyniu. Pozostała ilość w pierwszym naczyniu daje możliwość zmierzenia upływającego czasu. Jak w przypadku zegarów piaskowych, tak i w tym przypadku szybkość i ilość wypływającej wody zależy od wielkości otworu. Metoda ta jest jednak znacznie mnie precyzyjny, ponieważ z biegiem czasu zmienia się prędkość ulatującej wody. Jednocześnie sama klepsydra wodna okazuje się dużo mniej wygodna w użyciu, ponieważ wodę należy ciągle na nowo uzupełniać. Zegary wodne są dzisiaj niespotykane z powodu swojej niepraktyczności oraz braku precyzji. O wiele wygodniejsze w obsłudze i dużo bardziej dekoracyjne okazywały się zegary piaskowe, dzisiaj sławne ze swojej elegancji, oraz zegarki elektroniczne, odmierzające czas znacznie dokładniej.

Zegar kwiatowy

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Zegar kwiatowy Mieniące się kolorami, plamy barwne formujące wymyślne, ciekawe kształty oraz imponująca wielkość- zegary kwiatowe są popularne i zachwycają nawet dzisiaj, w epoce techniki i nowoczesnych urządzeń. Naturalne piękno często budzi znacznie większy podziw niż lśniąca stal. Sam pomysł pojawił się już w XVIII wieku. Jeden z przyrodników w czasie badań zauważył, że wiele roślin potrafi otwierać kwiaty zawsze o tej samej porze dnia niezależnie od nasłonecznienia czy zachmurzenia. Postanowił wykorzystać zaobserwowane i zebrane informacje. Przez wiele miesięcy dobierał odpowiednie gatunki roślin i łączył je w wymyśloną przez siebie kompozycje. Miały przede wszystkim otwierać się o wyznaczonych przez niego godzinach. Zaprojektował rabatkę o kolistym kształcie, tworząc tym samym tarcze zegara. Oczywiście, sam zegar działa niezależnie od kwiatów i niezależnie od pogody. Mechanizm napędzający wskazówki ukryto pod ziemią, pod kolorowymi roślinami, a same kwiaty stanowią przepiękną, delikatną i nietrwałą dekorację, która zmienia się przez cały dzień z każdą chwilą. Znawcy mogą na ich podstawie określić czas z dokładnością do 2 godzin. Zegar taki pojawił się w Ciechocinku, przy Niagarze, w Teheranie, Kentucky i Genewie. Każdy prezentuje zupełnie inny, oryginalny projekt, mimo że wszystkie korzystają z jednego zjawiska otwierania się kwiatów.

Zegar kwarcowy

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Zegar kwarcowy W 1929 roku został wynaleziony pierwszy zegar kwarcowy, który wprowadził jednocześnie nowy, niezwykle precyzyjny sposób odmierzania i wskazywania czasu. Do jego produkcji wykorzystuje się kwarc, które to kryształy mechanizm zegarka oraz umieszczona tam bateria wprowadzają w drgania. Korzystanie z baterii jako źródła energii, umożliwiła w późniejszych latach wprowadzenie zegarków z elektronicznymi wyświetlaczami. Dodatkowo, dzięki tej metodzie zegarki stały się niezwykle tanie i znacznie bardziej dostępne. Produkowane modele kieszonkowe, umieszczane w biżuterii, a z czasem modne stały się takie zapinane na ręce. Atutem owego zegarka była jego precyzja we wskazywaniu aktualnej godziny oraz dokładność odmierzania czasu. Wskazywał nie tylko godzinę, ale również minutę, a nawet upływ sekund. Wkrótce wykorzystano jego możliwości nawet do wskazania daty. Okazały się też o wiele praktyczniejsze, ponieważ należało jedynie wymienić baterie raz na kilka miesięcy lub nawet lat. Wraz z ich rozwojem stały się o wiele poręczniejsze, zajmowały coraz mniej miejsce, aż w końcu tarcze i mechanizmy zegara mieściły się w niewielkim medalionie. Dzisiaj możliwości owych zegarków zostały rozszerzone. Poza wskazywaniem godziny oraz daty, dodano jeszcze budzik, stoper, kalkulator, a w najnowszych modelach odbiorniki radiowe oraz telewizyjne.

Zegar ogniowy

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Zegar ogniowy Jednym z zegarów zaliczanych do klasy naturalnych są zegary ogniowe inaczej zwane zegarami świecowymi. Jak łatwo się domyślić, ich konstrukcja wymaga posłużenia się ogniem do odmierzania czasu. Większość z nich miała postać świecy (czasami nawet takiej o wysokości metra) lub lampki oliwnej. Wyznaczano na nich odpowiednio na szkle lampki podziałkę, skale, co wskazywało upływ czasu lub w przypadku świec posługiwano się metalowymi ćwiekami wbijanymi w stężoną stearynę w odpowiednich miejscach. Po stopieniu metal wypadał, a odgłos ich zetknięcia z blatem stał się znakiem upływających godzin. Wypalanie się stearyny lub oliwy sugeruje upływ czasu, co można jednocześnie obliczyć poprzez pozostały poziom oliwy lub wysokość świecy. Zegar ów nie był zbyt dokładny oraz nie wskazywał godziny, ale jedynie upływ czasu. W późniejszych latach skonstruowano nawet budzik korzystający z tej metody odmierzania czasu. Nitka, która przytrzymuje stalową kulkę, ulega przepaleniu po upłynięciu kilku godzin. Powodowało to upadek owej sferycznej bryłki. Wpadając do metalowej wazy wywoływała hałas i w efekcie budziła ze snu pobliską osobę. Budzik taki stosowano między innymi w Chinach. Choć zegar ów nie jest zbyt precyzyjny, stosowanie jego nie wymagało jednak posługiwania się skomplikowaną techniką, z której korzystamy dzisiaj.

Big Ben- najsłynniejszy zegar świata

Kategoria: Rodzaje zegarków | Tagi: , ,

Big Ben- najsłynniejszy zegar świata Neogotycka wieża w centrum Londynu stanowi jeden z najbardziej znanych budynków w całej Wielkiej Brytanii. Równie sławny, a można uznać, że nawet najsłynniejszy na świecie obiekt tego typu, to zegar znajdujący się na szczycie owej wieży i dumnie spoglądający na rozwijające się miasto. Zegar powstał w połowie XIX wieku, a projekt został wybrany w drodze konkursu. Tarcza zegarka według projektu osiągnęła średnice siedmiu metrów oraz zbudowana jest z 312 kawałków opalizującego szkła. Same wskazówki o imponujących rozmiarach mierzą po 2,7 metra oraz 4,2 metra, a cyfry wyznaczające skale na tarczy osiągają 60 cm wysokości. Jednym z głównych założeń, co nie powinno dziwić w przypadku zegara, miało być precyzyjne odliczanie czasu i dokładny co do minuty. Mimo jednak starań, zdarzały się sytuacje, w których nie spełniał owych oczekiwań. W 1949 roku stado ptaków usiadło na jednej ze wskazówek, w efekcie czego zegar opóźnił się ponad pół godziny. Kiedy natomiast w 1962 roku zanotowano olbrzymie opady śniegu, zegar znowu zawiódł, w noc sylwestrową spóźniając się o cenne 10 minut. W skład mechanizmu całego zegara wchodzi również dzwon, który wybija godzinę. I w tym przypadku zdarzały się awarie, kiedy mechanizm uległ uszkodzenie. Z tego powodu Londyńczycy czekali na kolejne wybicie niemal rok.

Kategorie

O nas

  • Odmierzanie czasu rozpoczęło się jeszcze w czasach jaskiniowych, kiedy to ludzie obserwowali położenie słońca na niebie.

    Wahadłowy zegar wybija północ. W ciszy nocy słychać tylko jego rytmiczne, ciche postukiwania wahadła. ccc zwrot butów odżywki do włosów rankingodzywekdorzes.pl